Обичаше всяка вечер след работа да излезе но терасата и да надуе тромпета. Винаги започваше с „Тишина“, любимата му мелодия за тромпет. Обичаше в притихващото село, в падащата над него тишина, да отекнат протяжните звуци на тромпета. Докато мелодията заливаше света наоколо с мекия си глас, светът напротив, заслушан в свирнята, се опитваше да влезе в нея, да се събере във фунията на инструмента. От ъгъла изскочи съседът, натоварен с пазарски чанти. Видя инструмента в ръцете му и попита:
– Ще свириш ли и тази вечер?
– Ще посвиря, да.
– Не си ли изморен, цял ден си работил?
– Работил съм с ръцете си. Сега искам да поработя с душата и сърцето си.
Съседът неразбиращо повдигна рамене и си тръгна с бавна уморени крачки.
И над притихващото село се понесе както винаги досега „Тишина“. Отекна зовът на тромпета – пламенен, нежен, настоятелен. „Това е моят зов към живота да не ме забравя – си помисли докато свиреше. „Да знае, че съм тук, че ме има. Искам да ме чуе.“
Той затвори очи и остави пръстите си сами да намерят следващите тонове.
Небето над селото бавно потъмняваше. Последните лястовици прорязваха въздуха като черни ноти написани върху петолинието на вечерта.
Свиреше всяка вечер от години. Никой вече не се учудваше. Някои дори сверяваха часовниците си по гласа на тромпета. Когато зазвучеше „Тишина“, жените прибираха простряното пране, старците изнасяха столовете пред къщите, а децата знаеха, че е време да се приберат.
Но тази вечер нещо беше различно.
Някъде далеч, след края на мелодията, му се стори, че чу отговор.
Не беше ехо. Ехото повтаря звука. Това беше друг тон – слаб, едва доловим, сякаш някой невидим музикант бе поел последните тонове и ги бе върнал обратно.
Той отвори очи и спря да свири.
Селото беше потънало в неподвижност. Само щурците свиреха из тревите.
— Странно... — прошепна си. – Какво е това!?
Изчака малко и отново постави тромпета на устните си.
Този път изсвири част от друга мелодия. Ослуша се. Нищо освен тишина.
От хълма над селото повя хладина. Той остана още малко на терасата – не му де прибираше още. Обичаше този миг на тишина лед „Тишината“. Мигът след музиката. Когато селото отново се връщаше към себе си, а той се вслушваше в нея така, както преди малко тя се беше вслушвала в него.
После прибра тромпета в стария му калъф и влезе в къщата. Изненадан и озадачен.
На следващата вечер отново излезе на терасата. Както винаги започна с „Тишина“. Звуците се понесоха над дворовете, над покривите и градините, над дърветата край реката. Когато свърши, остана неподвижен.
Струваше му се, че вечерта е различна.
И тогава някъде от далече мелодията се връщаше при него. От далече, от другия край на селото, като мистично докосване – тихо, приглушено, сякаш идваше от друго време. Същата, но не съвсем. Нямаше в нея живия дъх на тромпета, но беше тя.
Той се усмихна.
— Значи си ме чул — прошепна.
Не знаеше на кого говори. На живота, на вечерта или на собственото си въображение.
Но тази нощ заспа по-леко.
След няколко дни отново се случи.
После пак.
Не всяка вечер. Само понякога.
Тъкмо затова не му омръзна. Не се превърна в навик. Остана като подарък.
Когато чуеше отговора, сърцето му се изпълваше с някаква необяснима радост. Сякаш някой невидим събеседник му казваше:
„Тук съм. Чувам те.“
Той никога не тръгна да търси откъде идва музиката.
Нямаше нужда.
А и се страхуваше. Страхуваше се да не се окаже, че всичко е случайност. Че зад чудото стои някакво дребно обяснение, което ще го направи обикновено.
Предпочиташе да вярва.
Вярваше, че животът му отвръща.
•
На другия край на селото живееше жена. Не беше млада, но не беше и стара. Живееше сама в къща с двор, в който цветята бяха повече от хората.
Първия път чу тромпета преди години. Беше отворила прозореца в една задушна юлска вечер и внезапно над покривите долетя мелодията. Не знаеше кой свири. Но оттогава започна да чака вечерите. И тя също имаше нужда някой да ѝ напомня, че светът е по-голям от стаите и стените.
Тромпетът го правеше. Затова слушаше.
А когато един ден случайно попадна в интернет на запис на същата мелодия, хрумна ѝ нещо странно.
Изчака следващата вечер. И когато чу как тромпетът замлъкна, пусна записа. Сърцето ѝ заби силно, сякаш вършеше нещо забранено. После се усмихна.
Никой не дойде да я пита защо го е направила.
Но оттогава понякога това се повтаряше.
Само понякога.
Колкото да даде знак.
•
Лятото се изниза. После дойде есента. Вечерите станаха по-хладни. Листата започнаха да падат по дворовете, а над селото все по-често се стелеше мъгла.
Но тромпетът продължаваше да звучи. И от време на време получаваше отговор.
Така между две къщи, чиито обитатели никога не се бяха срещали, се появи нещо невидимо.
Не приятелство.
Не любов.
Не познанство.
Нещо по-тихо.
Една нишка, опъната над покривите на селото.
Една самота, която се обаждаше.
И друга самота, която отговаряше.
А над тях вечер след вечер се разливаше гласът на тромпета — топъл, човешки и малко тъжен.
Като глас на човек, който не иска много от живота.
Само да знае, че някъде в тъмното има някой, който го чува.